A wzrost popytu wcale nie jest mały. Badania Savills przewidują wzrost popytu o 8,6 mln m² powierzchni magazynowej w Europie w latach 2021-2025.
Jedną z przyczyn jest niewątpliwie eksplozja handlu internetowego. Pandemia, zmuszająca sklepy i firmy do zamknięcia w czasie przymusowych blokad, oznaczała, że ludzie zwrócili się w stronę zakupów online i dostaw do domu. W efekcie pandemia przyspieszyła i tak już dynamicznie rosnący trend na zakupy online.
Mike Barnes, współpracownik badawczy Europe Savills, powiedział: „W kontekście pandemii, przez którą przechodzimy, w 2020 roku zaobserwowaliśmy spektakularny wzrost zakupów online”.
Jednak zapotrzebowanie na magazynowanie nie jest w 100% związane z obsługą zakupów towarów. Znaczna część zostanie przeznaczona na logistykę zwrotną, w ramach której przesyłki są zwracane.
Około 1,7 miliona m² z 8,6 miliona m² – czyli 20% – zostanie przeznaczone na obsługę zamówień zwrotnych. Mike Barnes dodał: „Chociaż planujemy usprawnić wielokanałowe strategie sprzedawców detalicznych w celu zmniejszenia liczby zwrotów, pojawi się znaczne zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową zarówno dla nowych zapasów, jak i zwrotów”.
Różne kraje europejskie znajdują się na różnych etapach procesu planowania i wdrażania strategii zwiększania pojemności magazynów i stosowania różnych podejść.
Alexandre Fraigneau, dyrektor ds. transakcji w Savills France, powiedział: „Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania w zakresie zwrotu towarów, ponieważ konsumenci cenią wygodę. Dystrybutorzy i firmy kurierskie biorą pod uwagę bieżące wydarzenia i wydają się coraz bardziej dostosowywać sposób pracy swoich magazynów.”
Savills, współpracując z UKWA, przeprowadził również szczegółowe badanie tego, co dzieje się z sektorem magazynowym na rynku brytyjskim, które bez wątpienia będzie odzwierciedleniem tego, co dzieje się w pozostałej części Europy.
Podczas gdy w 2015 r. dominującymi użytkownikami magazynów byli detaliści z głównych ulic, zmieniło się to, gdy firmy 3PL zwiększyły poziom zajętości o 42%, a sprzedawcy internetowi zwiększyli obłożenie magazynów o fenomenalne 614%!
Innymi znaczącymi sektorami, w których nastąpił wzrost powierzchni magazynowej, są sektory hurtowni i przesyłek kurierskich, które skorzystały na dalszym przejściu na handel internetowy. Sektory te odnotowały wzrost swoich stanów magazynowych odpowiednio o 73% i 51%.
Ogólnie rzecz biorąc, od 2015 r. nastąpił wzrost liczby jednostek magazynowych o 32% i wzrost trendu w kierunku większych magazynów.
W raporcie przeanalizowano również sprzedaż magazynów i sposób, w jaki te istniejące zasoby są obecnie wykorzystywane. Sprzedawcy internetowi zdobyli najwięcej powierzchni na rynku wtórnym, uzyskując przyrost o ponad 740 tys. m².
W tym samym czasie firmy produkcyjne wydają się wymieniać i przenosić się ze starszych obiektów do większych i bardziej nowoczesnych, więc również u nich ogólna powierzchnia magazynowa zwiększyła się od 2015 roku.
Przy spodziewanym wzroście sprzedaży e-commerce w Europie o 298 miliardów dolarów, trzeba będzie znaleźć dodatkowe 27,9 miliona m² powierzchni magazynowej. CBRE szacuje, że każdy 1 miliard USD sprzedaży e-commerce będzie wymagał dodatkowych 93 tys. m² powierzchni magazynowej, dzięki czemu nieruchomości magazynowe staną się nieruchomościami premium.
Prognozy CRBE dotyczące wzrostu sprzedaży e-commerce na całym świecie o 1,5 biliona dolarów (1,3 biliona euro) w ciągu najbliższych 5 lat będą wymagały dodatkowych 140 milionów m² powierzchni na całym świecie, przy czym w Europie potrzeba będzie 27 milionów m². Jednym z największych rynków e-commerce jest Wielka Brytania z 32% udziałem w rynku. Tuż za nią plasuje się Holandia (26 proc.) i Czechy (20 proc.).
Tasos Vezyridis, szef badań przemysłowych, logistycznych i detalicznych w CBRE, dodał: „Rynek europejski jest stosunkowo spolaryzowany pod względem udziału e-commerce.
„Istnieje wiele rynków, w tym Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja i Holandia, na których istnieje już wiele narzędzi ułatwiających wysoki poziom handlu elektronicznego, co zostało dodatkowo przyspieszone podczas pandemii.
„Wierzymy jednak, że wiele mniej ugruntowanych rynków, takich jak Portugalia, Włochy i Hiszpania, odnotuje wyższy wzrost w ciągu najbliższych pięciu lat i zacznie doganiać już dominujące narody, co spowoduje wzrost popytu na powierzchnię logistyczną na tych rynkach i w całej Europie."
Internetowy agent nieruchomości Rightmove odnotował szaloną aktywność w sektorze magazynowym, z ogromnym wzrostem wyszukiwań komercyjnych magazynów i składów.
Alex Solomon, dyrektor portalu nieruchomości komercyjnych Rightmove powiedział: „Pojawiło się większe zapotrzebowanie na magazyny każdej wielkości, aby odpowiedzieć na zwiększony popyt ze strony osób robiących zakupy online, co doprowadziło do wzrostu popytu w sektorze przemysłowym i magazynowym.”
Istnieje wyraźny trend w kierunku większych magazynów. Podczas gdy magazyny poniżej 46,5 tys. m² nadal stanowią większość powierzchni, stanowiąc 66% zasobów, obiekty o powierzchni powyżej 46,5 tys. m² stanowią obecnie już 34% zasobów, w porównaniu z 30% w 2015 roku.
Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost popytu na nowe powierzchnie magazynowe w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na istniejące zapasy, właściciele magazynów zadają sobie pytanie, jak najlepiej wykorzystać nową powierzchnię magazynową lub dostosować obecną powierzchnię, aby zoptymalizować jej wykorzystanie.
Magazyny wymagają wyposażenia w regały paletowe, półkowe i wiele więcej – kompletne rozwiązanie magazynowe, czy to ręczne, półautomatyczne, czy w pełni zautomatyzowane. Tutaj nasze doświadczenie wynikające z bycia wiodącym producentem i dostawcą wyposażenia magazynów jest nieocenione. Jeżeli chcesz jak najlepiej dopasować się do nowych wyzwań, porozmawiaj z naszym zespołem o Twoich potrzebach magazynowych już teraz. Zapraszamy.