1. Od kogo kupować?
Jeśli chodzi o zakup systemów składowania do magazynu, ważne jest, aby kupujący wiedział, gdzie wyposażenie jest produkowane. Weryfikacja firm pod tym względem jest kluczowa już na wczesnych etapach procesu.
To najlepszy czas, aby dowiedzieć się, czy firmy mają przedstawicielstwa w miejscach, gdzie prowadzisz swoją działalność i sprawdzić, na bazie dostępnych recenzji, referencji czy opisów konkretnych projektów, czy mają dobre opinie i ugruntowaną renomę.
Wybór lokalnego producenta wiąże się z korzyściami, takimi jak mniejsze zaangażowanie i niższe koszty transportu, szybsza realizacja czy rozliczenia w lokalnej walucie. To także dobry sposób na wzajemne wspieranie się lokalnych firm i producentów.
Pamiętaj jednak, że lokalny producent może nie być dla Ciebie najlepszym wyborem. Wszystko zależy od tego, czy dana firma może dostosować się do rozmiaru twojego projektu. Jeśli np. nie posiada wystarczających zapasów, może się zdarzyć, że materiały tak czy inaczej będą musiały zostać zaimportowane. Każdy z tych czynników decyduje o tym, jak długo może potrwać proces realizacji, od koncepcji do zakończenia realizacji.
2. Oferty i ceny
Wskazane jest uzyskanie ofert od wielu dostawców. Porównanie ich cen i rozwiązań pozwala uzyskać przegląd tego, co oferuje każda firma i szczegółowo poznać różnice między nimi. Błędna ocena ofert może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, więc dokładnie sprawdź, co obejmuje wycena, aby mieć pewność, że wybrana oferta rzeczywiście jest najkorzystniejsza.
Kolejnymi kwestiami, które należy zweryfikować, jest to, czy zaoferowana cena jest stała, czy też uzależniona od innych czynników. Dostawcy mogą być obecnie bardziej skłonni do warunkowego przedstawiania swoich ofert, ze względu na globalne problemy mające wpływ na branżę, takie jak zmieniające się ceny stali, opóźnienia w dostawach, rosnące koszty energii, czy zmieniające się światowe kursy walut. Podczas wyszukiwania ofert zapytaj dostawców, jak długo ich oferta jest ważna. Określi to, ile czasu masz na rozważenie i porównanie przedstawionej propozycji.
3. Bądź pewien swoich danych
Dostarczenie prawidłowych informacji o wymaganej pojemności składowania Twojego magazynu, wadze i rozmiarach produktów, czy stosowanych jednostkach ładunkowych, jak również wiedza o tym, ile czasu trzeba je przechowywać, daje dostawcy szansę zrozumienia jak działa Twoja firma i czego potrzebujesz, aby odnieść sukces w poprawie wydajności.
Daje to również możliwość zabezpieczenia Twojej firmy na przyszłość, co pozwala planować na następne 3-5 lat i zapewnia elastyczność, jeśli chcesz dalej się rozwijać.
4. Harmonogram projektu
Zwracając się do dostawcy, określ ramy czasowe dla wszystkich etapów wymaganych dla Twojego projektu, od pracy nad początkową konfiguracją, przez datę decyzji i wymagany termin rozpoczęcia realizacji, po datę ostatecznego uruchomienia. Da im to nie tylko punkt wyjścia, ale pozwoli zoptymalizować ofertę i ustalić realistyczne ramy czasowe wszystkich etapów po otrzymaniu zamówienia.
Przedsiębiorstwa produkcyjne mają własne harmonogramy produkcji, więc niektóre firmy mogą zaoferować krótszy czas produkcji niż inne ze względu na większą dostępność zapasów.
W idealnej sytuacji wszystkie projekty powinny przebiegać zgodnie z ustalonym harmonogramem. Niestety, w prawdziwym świecie projekt może napotkać różne przeszkody z bardzo wielu powodów, takich jak opóźnienia w dostawach surowców, awarie czy opóźnienia u innych wykonawców zaangażowanych w projekt. Dlatego ważne jest, aby wybrać dostawcę, który zapewni dobrą komunikację, aby być na bieżąco z postępami w realizacji projektu i móc odpowiednio reagować na problemy.
5. Kontrola jakości
Chociaż potrzeby każdego są różne, uniwersalnym wymogiem jest jakość. Ważne jest, aby znaleźć firmę, która albo jest certyfikowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, będącą ogólnoświatową federacją krajowych organów normalizacyjnych ze 156 krajów, albo spełnia lokalne przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i stabilności, takie jak na przykład normy europejskie, które są sygnowane znakiem EN.
Wybór dostawcy rozwiązań magazynowych posiadającego certyfikaty rozpoznawalnych standardów i norm, zagwarantuje Ci nie tylko produkty wysokiej jakości, ale także zapewni współpracę z partnerem o ugruntowanej pozycji w branży i z wieloletnim doświadczeniem, który płynnie przeprowadzi Cię przez Twój projekt.
Poszukiwanie idealnego dostawcy rozwiązań magazynowych dla Ciebie i Twoich potrzeb biznesowych może zająć trochę czasu, ale ostateczny rezultat będzie wart tego wysiłku. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Ci na dokonanie właściwych wyborów. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.